Porselen Mozaik Nedir?

Porselen mozaikler daha çok havuz, sauna veya SPA gibi alanlarda tercih edilir. İsteğe göre hem zemine hem de duvarlara uygulamak mümkündür. Porselen mozaik uygulaması daha az ders gerektirdiği için maliyet açısından uygun olur. Bu durumda porselen mozaik tercih oranını artırır. Porselen mozaiklerin 4-6 mm arasındaki kalınlıkları sayesinde dayanıklılık seviyeleri de diğer mozaiklere göre yüksektir.

Porselen mozaikler yapısı gereği -30 ila 50 derecelik sıcaklıklara dayanıklıdır. Uygulama yapılmak istenen alanın sıcaklığı verilen sıcaklık rakamlarından yüksek veya düşükse uygulama yapılmaması gerekir. Böyle bir durumda istenilen verim alınamaz. Porselen mozaik kolay temizlenebilen bir yapıya sahiptir ve bakteri tutuculuğu düşüktür. Porselen mozaikler daha çok uzun sürekli kullanıma uygun dayanıklı malzemelerdir. Porselen mozaikler genellikle havuz mozaik kaplama şeklinde kullanılır.

Estetik açıdan birçok desen ve modele sahiptir. Bu nedenle kullanılan ortama uygun seçim yapıldığı sürece bütünlük oluşturabilir. Porselen mozaikler belirli ölçülerde olduğu gibi kişilerin tercihlerine göre de istenilen ölçülerde üretilebilirler. Porselen mozaikler kendinden kabartmalı desenlere sahip olabilir. Sadece havuz gibi alanlarda değil mutfak tezgâh arkalarında da sıklıkla tercih edilirler. Suya ve zorlu hava şartlarına dayanıklı olmaları kullanım alanlarını arttırır.

Porselen Mozaik Özellikleri Nelerdir?

Porselen mozaiklerin en çok kullanıldığı alan havuzdur. Bunun nedeni havuz kullanımına uygun yapıya sahip olmasıdır. Porselen mozaik özelliklerini şöyle açıklamak mümkündür:

 • Porselen mozaikler yapıları ve görüntüleri itibariyle kullanıldıkları alana estetik bir görünüm katarlar.
 • Porselen mozaikler çizilmezler bu nedenle yüzeyleri zarar görmez. Bununla birlikte uzun yıllar kullanıma uygun hâle gelirler.
 • Porselen mozaikler kir tutmazlar ve kolay temizlenebilirler.
 • Sıcak soğuk gibi ısı değişimlerinden kolay etkilenmezler. Aynı zamanda donma, kar veya aşırı sıcak havalara karşı dirençlidirler.
 • Aşınma, çizilme ve darbeye karşı yüksek mukavemete sahiptir. Dolayısıyla kırılma ve çatlama gibi durumlara sık rastlanmaz.
 • Sadece belirli bir ölçüde değil istenilen her ölçüde üretimi yapılır. Bu da kullanıcılar için bir avantajdır.
 • Porselen mozaikler fiyat olarak çok yüksek değildir. Dayanıklı ve uzun yıllar kullanılır olmasıyla fiyatı karşılaştırıldığında alımı uygun bir ürün hâline gelir. Bu nedenle en çok tercih edilenler arasında ilk sıralardadır.
 • Porselen mozaikler 4 mevsim kullanıma uygun malzemelerdir.
 • Porselen mozaiklerin üretiminde kullanılan malzemeler yerleştirileceği alana göre değişiklik gösterir.

Porselen mozaiklerin yapımın da kullanılan malzemeler kaliteli olduğunda ve bilindik firmalardan tercih edildiğinde son derece güvenli döşemelerdir. Porselen mozaikler hem 4 mevsim kullanılan havuzlarda hem de dönemsel kullanılan havuzlarda sıklıkla tercih edilir. Ayrıca hem işletme ve tesislerin havuzları için hem de kişisel havuzlar için porselen mozaik son derece güvenli bir şekilde kaplama malzemesi olarak seçilir. 

Birçok artısı olduğundan dolayı havuzların kullanım ömrünü de olumlu şekilde etkiler. Her havuz döşemesinde olduğu gibi porselen mozaiklerde suya dayanıklıdır. Uzun süre suyla temas halinde olan mozaikler için bu önemli bir özelliktir. Havuz suyuna devamlı maruz kalan bir yapıya sahip olan porselen mozaiklerde, kabarma ve sonrasında çatlama gibi problemlerin önüne geçebilmek için düşük su emme oranı bulunur. Hem havuz tesisatında bulunan su yalıtımı hem de porselen mozaiklerin kaliteli dokuları sayesinde suya dayanıklı bir havuz kaplaması olarak kullanılır.

Porselen Mozaik Fiyatları

Porselen mozaik fiyatları geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunun nedeni üretiminde kullanılan malzemelerin değişkenlik göstermesi ve ölçüleridir. Tüm malzemelerin kalitesi aynı değildir. Bu nedenle porselen mozaik üretimi yapılırken kullanılan malzemenin kalitesi porselen mozaik fiyatını doğrudan etkiler. 

Bazı porselen mozaikler kişilerin isteğine göre özel üretilmektedir. Bu durum da fiyatını diğerlerinden farklı hâle getirir. Genel anlamda porselen mozaik fiyatlar çok yüksek değildir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilir. Porselen mozaik tercihi yaparken kullanılacak alanda önemli bir konudur. Kullanılacak alanın sıcaklığına ve durumuna göre seçilen mozaiklerin fiyatları da bu yönlü oluşur.

Porselen mozaiklerin daha dayanıklı olmasını sağlayan maddelerin fiyatları diğer maddelere göre farklıdır. Bu durumda porselen mozaik fiyatının da farklı olmasını sağlar. Kişi kendine ve bütçesine uygun porselen mozaik bulmakta zorlanmaz. Desen ve fiyat aralığı geniş olan porselen mozaikler herkesin alabileceği seviyelerdedir. 

Porselen mozaikler ölçülere göre satılır bu nedene istenilen ölçüsünün büyük ya da küçük olası da porselen mozaik fiyatında değişikliğe sebep olur. Porselen mozaik fiyatlarını etkileyen bir diğer husus ise markasıdır. Marka değeri bir ürünün fiyatını etkilemede önemli yere sahiptir. Bu nedenle porselen mozaiklerde de bilinen ve en çok tercih edilen markaları ürünleri diğerlerine göre farklı fiyatlanır.

Porselen Mozaik Modelleri Nelerdir?

Porselen mozaiklerin hammaddesi beton veya seramik yapı olarak tercih edilir. Mozaiklerin tasarımları birbirleriyle uyumlu renkler kullanılarak yapıldığı gibi kendinden desenli düz renkler kullanılarak da yapılabilir. Porselen seramik çeşitleri tamamen kişi tercihine ve üreticiye bağlıdır. Kişiler istedikleri desenle porselen seramik alımı yapabilirler.

Kişilerin birbiriyle uyumlu bulduğu renkler bir arada kullanılabilir. Bazen farklı renkler kullanılarak desen oluşturulurken bazen de aynı renk kullanılarak ve kabartma yapılarak desen oluşturulur. Porselen mozaiklerde genellikle şu desenler ve modelleri kullanılır.

 • Altıgen mozaik: Porselen mozaiklerin geometrik şekline verilen isimdir. Dikdörtgen veya kare şeklinde de mozaikler bulunabilir.
 • Mavi-turkuaz-lacivert: Mavi renklerinin hâkim olduğu bu mozaiklerde genellikle mavinin koyu ve açık farklı tonları kullanılır. Havuz döşemelerinde daha çok tercih edilir.
 • Beyaz-kobalt-gri: Açık renklerle oluşturulan bu mozaikler kullanıldıkları ortama daha ferah bir hava katarlar.
 • Petek deseni: Petek deseni bulunan mozaikler altıgen mozaiklerle benzerlik gösterirler. Burada petek deseni mozaiğin ana yapısında veya üzerinde oluşturulan desende kullanılabilir.
 • Çizgi deseni: Porselen seramiklerin üzerinde farklı türlerde çizgi desenleri bulunabilir. Bunlar kalın veya ince çizgiler olduğu gibi farklı renklerde de çizgiler olabilir.

Porselen Mozaik Ölçüleri Nelerdir?

Porselen mozaikler sabit bir ölçüye sahip değildir. Kişilerin isteğine veya kullanılacak alan göre farklı boyutlarda üretilebilir. Bunun nedeni porselen mozaiklerin kare, dikdörtgen veya altıgen olabilmesinden kaynaklıdır. Her kişinin isteyeceği model ve ölçü farklı olabilir. Bu nedenle porselen mozaikler kişiler tercihini yaptıktan sonra istedikleri ölçüde üretilir. Porselen mozaikler standart olarak 2,5x2,5 porselen mozaik, 5x5 porselen mozaik, 5x10 porselen mozaik ve Ø2,65 porselen mozaik ölçüleriyle üretilebilirler.

Biri için üretilen mozaikler başka birine uymayabilir. Porselen mozaiklerin desenleri de ölçülerine etki eder. Bazı desenlerin kullanıldığı porselen mozaiklerin daha büyük olması gerekebilir. Ya da tam tersi olarak daha küçük mozaik kullanımı da gerekebilir. Porselen mozaiklerin pişirilme tekniği dayanıklıklarını etkileyen önemli bir faktördür. 

Özellikle çok yüksek sıcaklıklarda kullanılacak olan porselen seramiklerin pişirme yöntemi bu koşullara uygun olmalıdır. Porselen mozaikler kullanım esnasında daha az derze ihtiyaç duyar. Bu durumda kullanıcılar için önemlidir. Porselen seramik tercihi yaparak kişilerin maliyetlerini düşürmesi mümkündür. Aynı zaman porselen mozaikler dayanıklı oldukları için uzun yıllar kullanırlar ve kısa süre içerisinde ek maliyetlere sebep olmazlar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR